< powrót

Jakie są najlepsze halówki - które butywybrać do gry na hali?

1 rok temu | 19.10.2022, 12:45 Jakie są najlepsze halówki - które butywybrać do gry na hali?

W tak zwanej halówce (futsalu) niezwykle ważne jest odpowiednie obuwie i każdy piłkarz powinien mieć dobre buty na halę. Jak wybrać najlepsze? Sprawdź!

Najlepsze halówki do gry w futsal - jakie kupić?

Futsal to sport uprawiany przez wiele osób, a buty halowe są użyteczne nawet i dla piłkarzy, gdyż w młodym wieku niektóre dzieci bardzo często grają w piłkę po prostu na hali. Jak więc wybrać dobre halówki i czym się przy tym kierować?

Jakie powinny być buty na halę - jak dobrać rozmiar halówek i co jeszcze warto sprawdzić przy zakupie?

Wybierając buty piłkarskie halówki, trzeba zwrócić uwagę na naprawdę wiele kwestii. Absolutna podstawa to dobry rozmiar. Dobrze dopasowane do kształtu stopy buty są najważniejsze, gdyż zapewniają odpowiednią przyczepność i amortyzację, przez co pozwalają redukować ryzyko kontuzji, a także poprawiają kontrolę nad piłką. Jest to rzecz, o której trzeba pamiętać podczas zakupu butów halowych.

Samo dopasowanie to podstawa, lecz nie jest jedyną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę. Bardzo ważne jest na przykład to, jak zostały wykonane buty. Cholewkę wykonuje się najczęściej ze skóry naturalnej, materiału syntetycznego lub materiału tekstylnego. Gdy zależy nam na dobrej ochronie i na tym, by but był wygodny i wytrzymały, to z tekstylnych lepiej zrezygnować.

Skóra naturalna oraz materiały syntetyczne sprawdzają się zdecydowanie najlepiej. Buty skórzane dobrze dopasowują się do stopy, są to ponadto naprawdę solidnie wykonane buty, których trwałość jest na naprawdę wysokim poziomie, a ponadto skórzana cholewka zapewnia dobry przepływ powietrza. Ważna kwestia to jednak to, że buty z naturalnej skóry z czasem doskonale dopasowują się do kształtu stopy, przez co nie mogąc zdecydować się co do rozmiaru obuwia halowego, lepiej sprawdzą się buty o rozmiarze pasującym "na styk".

Dobre buty syntetyczne to równie dobra alternatywa. Są one lżejsze, dzięki czemu już od pierwszego założenia cholewka przylega dobrze do stopy i zapewnia naprawdę świetnie czucie piłki. Ten rodzaj obuwia charakteryzuje się jednak tym, że cholewka zbytnio się nie dopasowuje, przez co lepiej wybrać nieco luźniejszy model, w którym nic nas nie uwiera. Będzie to miało niezwykle duży wpływ na komfort gry.

Przy wyborze butów halówek warto również zwrócić uwagę na podeszwę, która jest równie ważna, co cholewka. Dzielimy ją na dwie części, czyli podeszwę środkową oraz zewnętrzną. Środkowa zapewnia stabilizację i jest wykonana z pianki amortyzacyjnej, dzięki czemu gwarantuje odpowiednią sprężystość. Podeszwie środkowej pomaga też dobra wkładka, która również amortyzuje ruchy i dodaje sprężystości krokom. Gumowa podeszwa zapewnia z kolei odpowiednią przyczepność. Warto wybrać taką, która nie zostawia śladów na parkiecie, dzięki czemu obuwie będzie mogło być używane na wszystkich halach. Bez odpowiedniej podeszwy zewnętrznej niemożliwe byłoby uzyskanie dobrej przyczepności podczas gry w piłkę nożną na hali.

Ostatnia kwestia, na którą warto zwrócić uwagę to wyściółka. Jest to element wnętrza buta przeznaczonego do gry na hali i odpowiada on za dobre czucie piłki, dzięki temu, że nasza stopa nie będzie się przemieszczać. Musi ona zapewniać dużą stabilność i w tej kwestii lepiej sprawdza się wyściółka wykonana ze skóry syntetycznej. Dużo jednak zależy od intensywności treningów, gdyż jeśli są one częste, to lepszym wyborem może być bardziej trwała wyściółka ze skóry naturalnej.

Adidas, Nike a może Puma lub Joma - które wybrać jako buty na halę?

Bardzo często elementem debat jest to, który producent oferuje najlepsze halówki. W tym wypadku mamy do wyboru kilka marek, które są bardzo znane z butów piłkarskich tak jak Adidas, Puma czy też Nike, lecz dobrą alternatywą może być również marka Joma. Oznacza to, że wybór jest naprawdę spory. Korzystając z obuwia Adidas, czy też butów halowych Nike zazwyczaj czujemy największą pewność, gdyż te marki są po prostu najbardziej popularne. Nie zawsze sytuacja jest jednak taka prosta.

Sprawdzając obuwie, warto zorientować się, jakie polecają eksperci, czy też poszczególne egzemplarze. Może się bowiem okazać, że modele Adidas nie będą wcale lepsze od obuwia przeznaczonego do gry na hali oferowanego przez markę Joma. Buty halowe powinny bowiem być komfortowe, a nie mieć na sobie znane logo. Dla niektórych istotny jest również koszt zakupu butów. Tutaj zdecydowanie wygrywa obuwie sportowe od mniej znanych producentów, którzy nie są tak znani.

Ranking butów halowych 2022 - jakie są najlepsze buty do futsal

Pora przedstawić halówki, które mogą być świetnym wyborem dla ciebie, czy też dla twojego dziecka, które może postawić na dziecięce buty pochodzące z tej samej linii modelowej. Jednym z najlepszych wyborów może być model pochodzący z oferty butów halowych Adidas. Mowa tu o obuwiu Adidas Predator. Model ten posiada dobrze oddychającą syntetyczną cholewkę ze wzmacnianą piętą, a przyczepność zapewnia gumowa podeszwa, która nie pozostawia po sobie śladów na podłożu. Wybierając je, trzeba jednak uważać na to, że są dość wąskie, co znaczy, że nie dopasują się dobrze do każdej stopy.

Drugi ciekawy model pochodzi od największej konkurencji niemieckiej firmy. Mowa tu o obuwiu Nike Mercurialx, które również posiada syntetyczną cholewkę. To, co ją wyróżnia to jednak brak tradycyjnego języka, który został zastąpiony gumką. Dzięki niej but bardzo dobrze przylega do stopy. Minus tego modelu to jednak niski zapiętek, przez który przy długiej grze buty mogą się zsuwać ze stopy.

Alternatywa dla tych bardzo znanych modeli to buty Joma Top Flex Sala 5. Są one dostępne przede wszystkim w naprawdę dobrej cenie, lecz nie oznacza ona, że są źle wykonane. Posiadają gumową podeszwę niepozostawiającą śladów, lecz zapewniającą bardzo dobrą przyczpeność, a cholewka stworzona ze skóry syntetycznej jest przyjemna dla stopy i zapewnia jej odpowiednią wentylację.