< powrót

Futsal - jakie są zasady gry w piłkę nożną halową

1 rok temu | 19.10.2022, 12:55 Futsal - jakie są zasady gry w piłkę nożną halową

Futsal to sport, który wywodzi się z piłki nożnej, ale w tej dyscyplinie mecze rozgrywa się na hali. Poznaj najwazniejsze zasady futsalu!

Zasady gry w futsal, które powinieneś znać

Jak wiadomo najpopularniejszym sportem na świecie, jest piłka nożna. Nie można jednak lekceważyć gry, która z niej się wywodzi, czyli futsalu. Jest ona oczywiście znacznie mniej popularna, lecz mimo to jest naprawdę ciekawa i gdy poznamy zasady gry w futsal, to może on być naprawdę świetny do grania, jak i do oglądania.

Boisko do futsalu

Zanim poznamy przepisy gry w futsal, warto poznać takie kwestie jak samo boisko, czy też piłka, której używa się do gry. Dzięki temu zrozumienie zasad będzie znacznie prostsze. Samo boisko w porównaniu do tego, które znamy z futbolu, jest znacznie mniejsze. Ma ono od 25 do 42 metrów długości i jest oznaczone z każdej strony z pomocą widocznych linii, a szerokość wynosi od 15 do 25 m. W zawodach międzynarodowych widełki są nieco mniejsze, gdyż boisko tam może mieć długość rzędu 38 do 42 metrów, a dozwolona szerokość to od 18 do 22 metrów.

Na boisku nie ma zbyt wielu linii. Znajdziemy tam linię środkową, która dzieli je na dwie części, a także linię pola karnego. Wyznacza się ją w odległości 6 metrów od bramki i w jej środku biegnie ona równolegle z linią końcową. Pozostałe części linii pola karnego wyznacza się łuki o promieniu 6 m łączące się z linią końcową, a także z linią, która jest równoległa do bramki. Oprócz linii spotkamy również punkty, a dokładniej tak zwany drugi punkt karny. Drugi punkt karny wyznacza miejsce, z którego wykonywany jest przedłużony rzut karny i jest położony w odległości 10 metrów od bramki.

Sama nawierzchnia boiska nie jest ściśle określona, co do materiału. Wymogi takie jak to, że musi być gładka, płaska oraz nieścieralna sprawiają jednak, że zazwyczaj do tworzenia boisk, na których rozgrywane są mecze futsalu, stosuje się różne tworzywa sztuczne oraz drewno.

Futsal – zasady gry, które trzeba znać

Przede wszystkim chcąc grać lub oglądać futsal trzeba wiedzieć, ile trwa mecz. Jedno spotkanie futsalu składa się z dwóch równych części po 20 minut. Mecze potrafią jednak trwać dłużej, gdyż w szczególnych momentach czas jest zatrzymywany, o co dba specjalny sędzia czasowy. Pomiędzy dwoma połowami obecna jest również 15-minutowa przerwa dla zawodników oraz trenerów. W trakcie możliwe są też przerwy na żądanie. Każdy trener ma prawo poprosić o jeden minutowy czas dla drużyny w każdej połowie meczu i może to zrobić jedynie, gdy jego drużyna jest w posiadaniu piłki.

Dzięki temu, że czas gry w futsalu nie jest marnowany w trakcie, gdy piłka jest poza grą, dyscyplina ta jest znacznie szybsza, gdyż gra na czas jest mniej opłacalna i znacznie trudniejsza. Czas wstrzymywany jest w momencie, gdy piłka całym obwodem przekroczy linię bramkową lub linię boczną, w momencie gdy piłka uderzy w sufit lub po interwencji sędziego w momencie przewinienia. Wtedy sędzia czasowy zatrzymuje zegar w momencie przerwania gry i uruchamia go ponownie w momencie wznowienia gry.

Na polu gry do halowej piłki jednocześnie znajduje się maksymalnie 10 zawodników. Na każdą z drużyn przypada pięciu graczy, a jeden z nich to bramkarz. Do tego mamy jeszcze zawodników znajdujących się na ławce rezerwowych. Maksymalna liczba zawodników rezerwowych to 9.

W danym momencie liczba zawodników na boisku może być jednak mniejsza. Tutaj w grę wchodzą zasady dotyczące przewinień i wykluczeń. Zawodnik może zostać wykluczony z gry przez arbitra spotkania. Takiej kary używa się zazwyczaj w wypadku niesportowych zachowań. W innym wypadku jest po prostu napomniany. Gdy zawodnik zostanie usunięty, nie oznacza to, że drużyna zostaje w osłabieniu do końca spotkania. Zmiennik może wejść na boisko, lecz dopiero po upływie 2 minut od wykluczenia.

W razie zwykłych fauli kończących się napomnieniem dyktowany jest również rzut wolny. Dotyczy to pierwszych pięciu fauli danej drużyny. Wtedy zespół, który dopuścił się przewinienia, ma prawo do ustawienia muru obronnego z zastrzeżeniem, że wszyscy zawodnicy muszą być oddaleni o co najmniej 5 m od piłki. Możliwe jest zdobycie bramki bezpośrednio z rzutu wolnego, lecz nie jest to takie proste. W razie szóstego przewinienia muru obronnego nie można już ustawić i wtedy właśnie dyktowany jest tak zwany przedłużony rzut karny. Wtedy zawodnik zespołu, na którym dopuszczono się przewinienia, ustawia futbolówkę w dystansie 10 metrów od bramki i próbuje pokonać bramkarza, który jest jedynym zawodnikiem mogącym przebywać pomiędzy piłką a bramką w takiej sytuacji.

Bardzo ważni w futsalu są sędziowie. Skład różni się w zależności od poziomu, lecz w meczach na najwyższym poziomie wymogiem jest pełny skład sędziowski. Jego podstawą jest sędzia główny i sędzia drugi. Co ważne drugi sędzia ma prawo do karania zawodników, lecz jego decyzję może zmienić sędzia główny. Drugi sędzia jest wyznaczony do działania po przeciwnej stronie pola gry, dzięki czemu arbitrzy mogą skutecznie obserwować całe boisko. Oprócz tego przy meczu pracuje również trzeci sędzia, który notuje nazwiska i numery zawodników napomnianych i wykluczonych z gry oraz przyczyny takich decyzji. Oprócz tego zapisuje on strzelców bramek, czyli ich nazwiska oraz numery. Ostatni arbiter to sędzia czasowy, który czuwa przede wszystkim nad tym, by prawidłowo wyliczony był czas trwania każdej połowy, lecz jego obowiązków jest znacznie więcej. Dba on o przyznawanie przerw, czy też uzgadnia z zespołami, kto uzupełni skład po upłynięciu dwóch minut od ukarania zawodnika wykluczeniem.

Różnice pomiędzy piłką nożną i futsalem

Jedna z kwestii, która w futsalu może wydawać się dziwna w porównaniu do klasycznej piłki nożnej to między innymi to, że drużyny mają prawo uzupełnić swój skład po wykluczeniu jednego z graczy tak, by ciągle na boisku znajdowało się dwóch zawodników. Oczywiście nie jest to możliwe w każdej sytuacji i reguły dotyczące tego mogą wydawać się dość skomplikowane. Dla przykładu, gdy pięciu zawodników gra przeciwko 4 graczom i drużyna w przewadze strzeli gola, to można od razu wprowadzić rezerwowego na pole gry. Tak samo jest gdy na przykład jeden zespół ma 3 zawodników i traci bramkę z drużyną występującą w czwórkę. Jeśli jednak drużyny mają po 4 zawodników i pada bramka, to braki można uzupełnić dopiero po upływie dwóch minut.

Inaczej wykonuje się również rzut z autu. Trzeba go wykonać, ustawiając piłkę na ziemi, gdyż tylko wtedy prawidłowo zostanie ona wprowadzona do gry. Oczywiście inne wielkie różnice to na przykład odległości. Karny wyznacza się bowiem w odległości 6 metrów, a rzut wolny wykonuje się, mając nieco więcej przestrzeni z przodu, gdyż mur musi być oddalony aż o 5 metrów. Kolejna wielka różnica to fakt, że czas meczu jest zatrzymywany i płynie tylko wtedy gdy piłka jest w grze. Gdy znajduje się na zewnątrz pola gry, czas jest wstrzymywany, czego w piłce nożnej oczywiście nie spotkamy, gdzie w trakcie trwania gry zegar jest uruchomiony bez przerwy i biegnie nawet wtedy, gdy zawodnik długo leży na placu.

Interesujesz się futsalem, a może trenujesz tą dyscyplinę sportu? Sprawdź, jakie akcesoria mogą Ci się przydać. Wybierz najlepszą odzież do futsalu, buty lub piłki!