< powrót

Ile trwa meczu futsalu - zasady gry w piłkę nożną halową

1 rok temu | 19.10.2022, 12:54 Ile trwa meczu futsalu - zasady gry w piłkę nożną halową

Dowiedz się więcej na temat futsalu. Sprawdź ile trwa mecz piłki halowej, gdzie jest rozgrywany i jakie zasady gry warto znać. Poznaj szczegóły!

Ile trwa mecz futsalu i od czego zalezy czas gry

Każdy mecz futsalu różni się znacząco od spotkania futbolowego. Mowa tu zarówno o takich kwestiach jak oczywiście boisko, ale też o tempie gry czy o tym ile trwa mecz w futsalu. Jak długie są spotkania w halówce i jakie jeszcze reguły są warte poznania przed obejrzeniem futsalu lub rozpoczęciem jego uprawiania?

Podstawowe zasady gry w futsal - ile trwa futsalowy mecz, wymiary placu gry, piłka w futsalu

Oczywiście jedna z najważniejszych kwestii, z którymi warto się zapoznać przed pierwszym futsalowym meczem, jest długość trwania spotkania. Czas gry w porównaniu do klasycznej piłki nożnej jest zupełnie inny, gdyż każdy mecz składa się z dwóch części po 20 minut efektywnego czasu gry każda. Ma to ogromny wpływ na to jak wyglądają spotkania we futsalu, gdyż na tak małym boisku, gdy nie można liczyć na to, że spowalniając na przykład wprowadzenie futbolówki na plac gry, czy też bardzo powoli wymieniając podania, starając się utrzymać w posiadaniu piłki. W futsalu nie ma na to miejsca i zawodnicy są cały czas naciskani przez rywali lub muszą spodziewać się tego, że taki nacisk w razie potrzeby nadejdzie w zaledwie kilkunastu lub tylko kilku sekund.

Sam czas trwania gry jest ponadto przedzielony z pomocą piętnastominutowej przerwy, która ma miejsce pomiędzy pierwszą a drugą połową. W jej czasie zawodnicy mogą odetchnąć, a także uzupełnić utracone płyny a trenerzy z kolei przeanalizować przeciwnika po pierwszej połowie meczu i pomóc swoim zawodnikom w obraniu skutecznej taktyki, dzięki czemu jest wykorzystywany jak najbardziej efektywnie. Ponadto w trakcie każdej z połów trenerzy mają prawo do jednej przerwy trwającej 60 sekund, w trakcie której mogą przekazać swoje instrukcje zawodnikom.

Kolejna ważna kwestia dotycząca czasu gry podczas futsalowego meczu to fakt, iż jest on zatrzymywany. Zajmuje się tym specjalny sędzia czasowy, którego głównym zadaniem jest zatrzymywanie czasu gdy piłka wypadnie poza plac gry, czy też dojdzie do przewinienia lub futbolówka uderzy w sufit, co jest wbrew pozorom łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Mecz może się również przedłużyć, gdy jedna z drużyn zdecyduje się wzięcie czasu. Uzyskanie przerwy wymaga zgody sędziego i aby ją uzyskać, należy posiadać piłkę w momencie wystosowania przerwy. W trakcie jednej połowy każda z drużyn ma prawo do jednej takiej przerwy.

Pora poznać dokładne wymiary placu gry w piłkę nożną halową. Jego długość a dokładniej długość linii bocznej musi mieścić się w przedziale 25-42 m. Długość linii końcowej to z kolei od 18 do 25 m. Ważne jest jednak to, że długość linii bocznej musi być większa niż długość linii bramkowej. Z tego powodu na zawodach międzynarodowych wymusza się, by długość wynosiła od 38 do 42 m, a szerokość mieściła się w przedziale 18-22 m. Z linii bocznych wykonuje się rzut z autu, który de facto nie jest rzutem, a jedynie kopnięciem stojącej futbolówki. Na środku boiska spotkamy linię środkową, a oprócz tego obecna jest jeszcze linia pola karnego mieszcząca się w odległości 6 m od bramki oraz drugi punkt karny, który namalowany jest w odległości 10 metrów od bramki. Samo pole karne wyznacza się za pomocą linii prostopadłej do tej w środku bramki, a także dwóch łuków o promieniu 6 m, które rysuje się od linii końcowej do linii, która jest prostopadle do niej ustawiona, za punkt odniesienia uznając słupek bramki. W porównaniu z futbolem inna jest także oczywiście futsalowa piłka.

Sama piłka do gry na hali wywodzi się z roku 1962 i do dziś producenci futbolówek używanych na hali bazują na pomyśle Eigila Nielsena, który jako pierwszy wprowadził piłkę zbudowaną z 32 paneli. 20 z nich to sześciokąty, a 12 z nich to pięciokąty, dzięki czemu udaje się produkować możliwie jak najbardziej okrągłe piłki do futsalu, których parametry są dopasowane do specyfiki tego sportu. Piłka musi bowiem charakteryzować się odpowiednio niskim odbiciem oraz przewidywalnym lotem. Jej wymiary to obwód 62-64 cm, a waga powinna wynosić 400-440 g.

Kolejna dość podstawowa kwestia dotyczy liczby zawodników w każdej z drużyn. Na boisku znajduje się pięciu zawodników z każdego z zespołów, a jeden z nich jest bramkarzem. Ponadto dziewięciu graczy może znajdować się na ławce rezerwowych. Liczba zmian nie jest określona i w każdej połowie meczu zawodnicy rezerwowi mogą dowolnie zmieniać się ze swoimi kolegami.

Jakie jeszcze zasady tej dyscypliny sportu warto poznać?

Aby dobrze zrozumieć futsal, niesamowicie istotne jest także poznanie zasad dotyczących fauli. W grze podobnie jak w futbolu spotkamy rzuty wolne oraz rzuty karne. Zwykłe rzuty karne wykonuje się w razie przewinienia popełnionego w obszarze pola karnego. Poza nim dyktowany jest rzut wolny. Drużyny muszą jednak uważać z liczbą przewinień. Wynika to z tego, że począwszy od szóstego zarejestrowanego faulu jednej z drużyn każde kolejne przewinienie zakończy się tym, że drużyna przeciwna wykonuje przedłużony rzut karny. Wykonuje się go, uderzając bezpośrednio na bramkę, z punktu oddalonego o 10 metrów od bramki i między piłką a bramką może znajdować się jedynie golkiper. Pięć pierwszych fauli poza obrębem sześciu metrów od bramki kończy się po prostu rzutem wolnym. Przy większości przewinień można uderzyć bezpośrednio z rzutu wolnego na bramkę przeciwnika, lecz zdobycie w ten sposób gola jest oczywiście dość trudne, gdyż rywale mają prawo do ustawienia muru obronnego oddalonego o 5 metrów od miejsca, z którego będzie wykonywany rzut wolny.

Skład sędziowski również jest dość istotny i warto go znać. W pełni występuje on przede wszystkim na zawodach międzynarodowych, gdzie jest to wymogiem do rozegrania spotkania, lecz w wielu zawodach niższej rangi skład ten jest nieco uboższy. Podstawą jest sędzia główny, a także sędzia drugi. Oprócz tego jest jeszcze trzeci arbiter, a także sędzia czasowy. Główny arbiter wraz z drugim odpowiadają za napominanie zawodników oraz ich wykluczanie.

Wykluczanie w futsalu różni się od futbolu przede wszystkim tym, że nie wiąże się z trwałym osłabieniem drużyny. Po upływie dwóch minut można bowiem uzupełnić skład jednym z zawodników rezerwowych i ponownie grać w piątkę. Ponadto jeśli na przykład trzech graczy gra przeciwko 4 lub 5, to po utracie bramki mogą oni przywrócić jednego z graczy na pole gry. Analogicznie jest przy stracie bramki przez drużynę grającą w czwórkę przeciwko 5 zawodnikom.

Jak wygląda piłka nożna halowa w Polsce?

Futsal w naszym kraju nie cieszy się ogromną popularnością i jest raczej sportem niszowym, który jednak przyciąga widzów na trybuny w miastach, gdzie istnieją drużyny z tradycjami czy też osiągające w danym czasie dobre wyniki. W 1984 roku zorganizowano pierwsze mistrzostwa polski w minipiłce na hali, lecz zorganizowane rozgrywki istnieją od roku 1994, gdy powołano Ligę Halową Piłki Nożnej Pięcioosobowej, która dziś znana jest jako Futsal Ekstraklasa.

Rozgrywkami Futsalowymi w większości zajmuje się PZPN z wyjątkiem właśnie Futsal Ekstraklasy. Ta od 2010 roku znajduje się pod wodzą spółki Futsal Ekstraklasa Sp. z o.o, która posiada 17 udziałowców w postaci klubów występujących właśnie w Futsal Ekstraklasie. Ponadto drużyny mają swój duży udział w radzie nadzorczej, gdyż ta tworzona jest z przedstawicieli trzech najlepszych klubów Futsal Ekstraklasy, a także z jednego przedstawiciela wybranego demokratycznie przez wszystkich akcjonariuszy.

Zdecydowanie najbardziej utytułowaną drużyną w historii Futsal Ekstraklasy jest Rekord Bielsko-Biała, który posiada 12 medali, z czego aż 6 to medale złote. 5 tytułów mistrzowskich posiada z kolei Clearex Chorzów oraz P.A Nova Gliwice. Trzy mistrzostwa na koncie ma Akademia FC Pniewy, a po dwa tytuły wylądowały w historii w rękach drużyn takich jak Wisła Krakbet Kraków, Baustal Kraków oraz Cuprum Polkowice. Pozostali mistrzowie Polski, którzy mogą pochwalić się jednym tytułem to Gatta Zduńska Wola, Hurtap Łęczycza oraz Piast Gliwice.

Oczywiście istnieje również polska reprezentacja w futsalu. Nie ma ona jednak na koncie większych sukcesów. Na Mistrzostwa Świata dostała się tylko raz w 1992 roku i w Hongkongu zdobyła ósmą pozycję. Takie samo miejsce Polacy osiągnęli w roku 2001 podczas Mistrzostw Europy w Rosji, lecz na ten turniej wracali jeszcze dwukrotnie. Nasi reprezentanci zdobyli 11. miejsce w Słowenii w roku 2018 oraz 15. w Holandii w roku 2022. Obecnie trwają też eliminacje do Mistrzostw Świata w roku 2024, które odbędą się w Litwie. W nich w trakcie spotkań rozgrywanych we wrześniu, październiku oraz listopadzie 2022 roku, a także w lutym i w marcu 2023 roku zmierzą się z Azerbejdżanem oraz Grecją.